Niško udruženje zahteva da se milion dinara vrati u budžet Opštine Palilula

Udruženje „Nišlije da se pitaju“ podnelo je prijavu budžetskoj inspekciji Ministarstva finansija sa zahtevom za vanredni inspekcijski nadzor i zahtevom da se skoro milion dinara, potrošenih na ekološke instalacije starih automobila obloženih veštačkom travom, vrati u budžet Gradske opštine Palilula i to direktno iz ličnih primanja predsednika opštine Bratislava Vučkovića i odgovornih načelnika i službenika.
Ovu informaciju potvrdila je odbornica u Skupštini grada Niša Tamara Milenković Kerković koja je, u ime udruženja i građana, predala prijavu zbog sumnje u nenamensko trošenje i zloupotrebu javnih sredstava u iznosu od 988.200 dinara, pišu Južne vesti.
Sporna vozila, rashodovane „zastava florida“ i „lada niv“ u vlasništvu Opštine, pre nekoliko dana bila su postavljena kod rampi pod izgovorom „podizanja ekološke svesti građana“.
Automobili obloženi plastičnom imitacijom trave nalazili su se usred zapuštenih zelenih površina, sa osušenim stablima i požutelom travom, kaže Tamara Milenković Kerković, a nakon burnih reakcija velikog broja građana, sa ovih lokacija uklonila ih je šlep-služba.
„Cela ova propala ‘zelena priča’ ekološkog kiča koštala je Nišlije gotovo 8.500 evra njihovog novca, što je izdvojeno iz ukupno 81 miliona dinara koliko je grad Niš transferisao Opštini Palilula u 2026. godini. To je vrhunski neukus, posebno ako se uzme u obzir da je upravo GO Palilula davanjem saglasnosti na urbanističke planove uništila brojne zelene površine u ovom delu grada, dok drugima uništenje tek preti“, navela je odbornica.
Ona objašnjava da se iz obrasca ponude za uslugu „presvlačenja“ vozila, koju je sačinila Opština, jasno vidi 8 stavki koje je isporučio ponuđač Advertise Design, a koje predstavljaju podsmevanje predizbornom obećanju predsednika Opštine Palilula da će ovo biti prva zelena opština u Srbiji.
„Iz budžeta je za čišćenje otpadnih vozila plaćeno 75.000 dinara, za njihovu sanaciju 158.000 dinara, dok je za izradu nepostojećih montažnih maski sa UV štampom na točkovima izdvojeno 72.000 dinara. Dodatnih 423.000 dinara građani su platili za nabavku veštačke trave otporne na UV zrake, njeno krojenje, montažu na automobile i postavljanje zelenih folija sa belim radama. Umesto da su za ovaj novac u parkić kod Palilulske rampe ugradili zalivni sistem ili održavali sada već uginula stabla „Pančićeve omorike“ i travu koja je već u junu izgorela, opštinari u Paliluli su platili za vrhunski neukus“, navodi Tamara Milenković Kerković.
U udruženju naglašavaju da ovo nije prvi preskupi projekat ovog tipa, podsećajući da je tokom uskršnjih praznika u istom zapuštenom parkiću postavljen metalni ram sa veštačkim lišćem koji je i dalje tamo, dok je džinovska korpa sa šarenim jajima od stiropora nestala nakon što su građani počeli negativno da reaguju na instalaciju nepoznate vrednosti.
Zbog toga se prijavom budžetskoj inspekciji traži hitan vanredni nadzor za obe instalacije, a zahteva se da se kompletan iznos za automobile, kao i naknadno utvrđeni iznos za uskršnja jaja, vrati u opštinski budžet.
Kako se navodi u zahtevu, taj novac ne bi trebalo da ponovo padne na teret građana, već da se namiri direktno od ličnih primanja predsednika Opštine Palilula, šefova službi za pravne i zajedničke poslove, odseka za finansije, kao i osobe zadužene za javne nabavke u ovoj gradskoj opštini.































Još uvek nema komentara.