Istorijski povratak: Posada misije Artemis II bezbedno sletela na Zemlju nakon leta oko Meseca

Redakcija, Redakcija,
11. apr 2026. 13:47 - 13:56
Artemis II crew returns to Earth
foto/reuters/NASA/Bill Ingalls

Četvoro astronauta američke svemirske agencije NASA uspešno se vratilo na Zemlju nakon istorijske misije Artemis II, čime je završen prvi let ljudi oko Meseca još od programa Apolo. Svemirska kapsula Orion bezbedno je sletela u Tihi okean posle devetodnevnog putovanja dugog više od milion kilometara.

Posadu su činili komandant Rid Vajzman, pilot Viktor Glover, specijalistkinja misije Kristina Koh i kanadski astronaut Džeremi Hansen. Tokom misije oni su se udaljili od Zemlje više nego bilo koji ljudi u istoriji.

Artemis II crew returns to Earth

Dramatičan ulazak u atmosferu

Najrizičniji deo misije bio je povratak kroz Zemljinu atmosferu. Kapsula Orion ušla je brzinom većom od 38.000 kilometara na čas, dok je njen toplotni štit bio izložen temperaturama i do 2.700 stepeni Celzijusa. Zbog stvaranja plazme, komunikacija sa kontrolom leta u Hjustonu bila je prekinuta oko šest minuta.

Napetost je splasnula kada se iz kapsule čuo glas komandanta Vajzmana: „Hjustone, ovde Integritet. Čujemo vas jasno i glasno“, čime je potvrđeno da je najkritičniji deo uspešno završen.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NASA (@nasa)

Nakon toga su se otvorili padobrani koji su usporili kapsulu i omogućili precizno spuštanje u okean. Komentatori su sletanje opisali kao „savršeno pogođen cilj“.

Misija ispunila ključne ciljeve

Iz NASA navode da je misija ispunila sve glavne zadatke,testiranje sistema letelice Orion, uslova boravka posade u dubokom svemiru i izdržljivosti opreme tokom ekstremnog povratka na Zemlju.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NASA (@nasa)

Direktor leta Rik Henfling izjavio je da je tokom spuštanja bilo mnogo napetosti, ali i poverenja u sistem

„Svi smo odahnuli kada su se otvorila vrata kapsule. Posada je srećna, zdrava i spremna da se vrati kući.“

Vršiteljka dužnosti pomoćnice administratora NASA Lori Glejz pohvalila je posadu, ističući njihov timski rad i povezanost „Ovo je bila misija za celo čovečanstvo.“

Korak bliže povratku na Mesec

Uspešan završetak misije Artemis II otvara put sledećoj fazi programa, misiji Artemis III, čiji je cilj ponovno spuštanje ljudi na površinu Meseca i izgradnja dugoročne baze.

Astronauti su nakon sletanja prebačeni na brod za oporavak, a potom će biti transportovani u Hjuston, gde će se sastati sa porodicama. Američki predsednik Donald Tramp čestitao im je na uspehu, ocenivši misiju kao „spektakularnu“.

Ova misija predstavlja ključni korak u planovima čovečanstva za trajno prisustvo na Mesecu i buduće letove ka Marsu.

Još uvek nema komentara.

Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme

Ostavite komentar