Pre 27 godina bombardovana zgrada RTS-a: Sećanje na 16 stradalih radnika
U NATO bombardovanju zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) u Beogradu, na današnji dan pre 27 godina poginulo je 16 radnika Javnog servisa, što je bio prvi slučaj da je medijska kuća proglašena legitimnim vojnim ciljem.
U 2.06 posle ponoći kod bombardovane zgrade u Aberdarevoj ulici služen je pomen poginulim radnicima.
U 14.06 biće položeni venci i održan minut ćutanja u Tašmajdanskom parku ispred spomenika „Zašto?“ koji je posvećen stradalim medijskim radnicima.
U napadu u noći između 22. i 23. aprila u 2.06 poginuli su Jelica Munitlak (27), Ksenija Banković (27), Darko Stoimenovski (25), Nebojša Stojanović (26), Dragorad Dragojević (27), Dragan Tasić (29), Aleksandar Deletić (30), Slaviša Stevanović (32), Siniša Medić (32), Ivan Stukalo (33), Dejan Marković (39), Milan Joksimović (47), Branislav Jovanović (50), Milovan Janković (59), Tomislav Mitrović (61) i Slobodan Jontić (54).
Međunarodna organizacija za ljudska prava Hjuman rajts voč 2000. godine saopštila je da nije bilo opravdanja za bombardovanje televizije.
Čelnici NATO tvrdili su da je napad bio opravdan, a specijalna komisija Haškog tribunala, koja je ispitivala i slučaj bombardovanja RTS-a, nije predložila tužilaštvu da pokrene krivični postupak.
Bivši direktor RTS-a Dragoljub Milanović osuđen je 2002. na 10 godina zatvora jer nije poštovao naređenje tadašnje savezne vlade o izmeštanju zaposlenih i tehnike iz objekata u Aberdarevoj i u Hilandarskoj ulici.
































Još uvek nema komentara.