Macut: Proizvodnja u Rafineriji Pančevo „crvena linija“ u pregovorima sa MOL-om

Redakcija, Danas Redakcija, Danas
08. maj 2026. 08:58
BETAPHOTO/EMIL VAS

Pregovori o mogućoj promeni vlasničke strukture u Naftnoj industriji Srbije (NIS) i dalje su u toku, a predstavnici vlasti poručuju da Srbija neće prihvatiti rešenje koje bi ugrozilo njene energetske interese.

Premijer Srbije Đuro Macut, piše FoNet, izjavio je da predlog mađarske naftne kompanije MOL o preuzimanju većinskog ruskog udela u NIS-u nije u potpunosti prihvatljiv u sadašnjem obliku i da je potrebno dodatno usaglašavanje. On je naglasio da su ključni uslovi Srbije stabilno snabdevanje tržišta i nesmetan rad Rafinerije u Pančevu, uz garancije da država zadrži uticaj u donošenju strateških odluka.

Sličan stav iznela je i ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, koja je istakla da Srbija nije u potpunosti zadovoljna ponuđenim rešenjem i da pregovori neće biti vođeni „po svaku cenu“. Prema njenim rečima, glavne razlike odnose se na buduće upravljanje rafinerijom i obim prerade sirove nafte.

U javnosti se pojavila i informacija da je za preuzimanje dela vlasništva zainteresovan i srpski biznismen Ranko Mimović, ali je predsednik Srbije Aleksandar Vučić tu opciju ocenio kao neprihvatljivu. On je poručio da ovako važan energetski sistem mora da vodi kompanija sa iskustvom u toj oblasti, naglašavajući da u suprotnom „nema dogovora“.

NIS, kao jedna od ključnih energetskih kompanija u Srbiji, već godinama je predmet političkih i ekonomskih dogovora zbog većinskog udela ruskog kapitala i strateške važnosti za snabdevanje naftnim derivatima u zemlji.

Pregovori o budućem vlasništvu i upravljanju kompanijom, prema poslednjim informacijama, nastavljaju se bez konačnog dogovora.

Još uvek nema komentara.

Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme

Ostavite komentar