Orao krstaš Feliks, nakon otmice i prihvatilišta, stigao u Srbiju

Beta Beta
23. jun 2026. 13:49
feliks
Foto: DZPPS/Uroš Stojiljković

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) saopštilo je danas da je u zemlju, nakon otmice i višemesečnog boravka u prihvatilištu, stigao mladunac orla krstaša Feliks, prve ptice ove kritično ugrožene vrste koja se nakon više od 70 godina prošle godine izlegla na teritoriji Bačke.

Više od pola godine nakon što je DZPPS objavilo da je Feliks, postao žrtva otmice u regionu Bliskog istoka i nakon višemesečne epopeje međunarodnih pregovora ovaj mladunac orla krstaša, ptice sa nacionalnog grba Srbije, konačno se vratio kući, navedeno je u saopštenju.

Podseća se da su u julu prošle godine, dok još nije poleteo iz gnezda svojih roditelja, ornitolozi DZPPS-a, u standardnoj naučnoj proceduri, mladog Feliksa obeležili metalnim i plastičnim prstenovima i satelitskim odašiljačem.

Kako je navedeno, Feliksov nesvakidašnji put otkriven je zahvaljujući postavljenom satelitskom odašiljaču.

Kao i svi mladunci krstaša koji lutaju prvih pet do šest godina života dok ne postignu polnu zrelost, Feliks se otisnuo na put, ali je krenuo na jug, preko Makedonije, Grčke i Turske, sve do Sirije, gde je uhvaćen, a telemetrijski uređaj sa njegovih leđa je uništen.

„Feliks nažalost nije izuzetak. Ubijanje i krivolov divljih ptica na području Mediterana i Bliskog Istoka svake godine odnose desetine miliona nevinih života. On je imao sreće utoliko što je obeležen, što smo mogli da pratimo njegovo kretanje i uopšte saznamo šta mu se desilo“, kazao je izvršni direktor DZPPS-a Milan Ružić.

On je naveo da je, nakon što je uhvaćen i prodat švercerima divljih ptica u Siriju, za Feliksa tražen otkup.

U spašavanje se uključilo Libansko udruženje za migratorne ptice na čelu sa Mišel Savanom, koji rizikujući život uspeva da preuzme Feliksa i da ga smesti u prihvatilište u okolini Bejruta gde se o njemu starao sa posebnom brigom pola godine, istaknuto je u saopštenju.

Dodaje se da su toliko trajali i pregovori i pokušaji da se Feliks preveze u Srbiju.

Objašnjeno je da puštanje Feliksa u prirodu na Bliskom istoku, sa nadom da se vrati u Srbiju, nije bilo opcija, jer bi to značilo prepuštanje na milost švercerima i lovcima na ptice grabljivice, što je tamo svakodnevna praksa velikih razmera.

Zato su, na poziv DZPPS-a, građani Srbije u rekordnom roku sakupili novac za Feliksov povratak u Srbiju avionom.

Za samo tri dana 153 osobe su donirale ukupno 3.390,29 evra.

Novac je bio potreban za osnovne troškove avio-prevoza, kupovinu transportera, lečenje, smeštaj i hranu u prihvatilištu u Libanu.

Međutim, kako je navedeno, kada je sve bilo dogovoreno, dan pre nego što je Feliks trebalo da bude prevezen prvi put, eskalirali su sukobi u regionu Bliskog istoka i avio-saobraćaj je zatvoren.

Tako je Feliks ostao u prihvatilištu sve do sada, kad su se napokon stekli uslovi da se vrati kući.

Dodaje se i da je od decembra 2025. DZPPS bilo u bliskom kontaktu sa ambasadorom Srbije u Libanu Milanom Trojanovićem koji je, kako je istaknuto, odigrao ključnu ulogu u povratku Feliksa.

Budući da su sve komercijalne avio kompanije odbile da prevezu Feliksa, pomoć je potražena i od Vojske Srbije koja ima mirovnu misiju u Libanu.

Načelnik Generalštaba, general Milan Mojsilović, je odmah prihvatio apel za pomoć i omogućio da se Feliks preveze vojnim avionom u Srbiju.

U povratak ptice su bili uključeni Ministarstvo zaštite životne sredine, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, odnosno Uprava za veterinu, kao i Ministarstvo odbrane Srbije.

Feliksa su na vojnom aerodromu u Batajnici sačekali predstavnici DZPPS i Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode koji su ga i prevezli u Prihvatilište za strogo zaštićene i zaštićene divlje vrste u okviru Zoološkog vrta Palić u Subotici, gde će boraviti dok se ne steknu uslovi da ponovo bude pušten na slobodu.

Orao krstaš, ptica koja krasi i nacionalni grb Srbije, ima status kritično ugrožene vrste.

Od 2017. godine kada je postojao samo jedan par na severu Banata, ali zahvaljujući brojnim aktivnim merama zaštite i pažljivom čuvanju, njihova populacija se postepeno oporavlja.

Ove godine, ornitolozi DZPPS-a zabeležili su 29 gnezdećih parova i 25 mladunaca u gnezdima.

Još uvek nema komentara.

Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme

Ostavite komentar