Nobelov komitet poziva Iran da oslobodi hospitalizovanu aktivistkinju Narges Mohamadi

Beta Beta
02. maj 2026. 20:46
FILE PHOTO: Picture of Nobel Peace Prize winner Narges Mohammadi in Oslo
Foto: NTB/Javad Parsa via REUTERS

Teheran mora da oslobodi iransku aktivistkinju i dobitnicu Nobelove nagrade za mir Narges Mohamadi kako bi mogla da dobije hitnu terapiju nakon što joj se zdravlje „ozbiljno pogoršalo“, saopštio je Nobelov komitet, prenela je danas britanska agencija Rojters na svom sajtu.

Narges Mohamadi je u lošem zdravstenom stanju nakon što je prebačena iz zatvora u iransku bolnicu posle „katastrofalnog pogoršanja“ njenog zdravstvenog stanja, uključujući srčani udar, saopštila je fondacija kojom upravlja njena porodica.

„Ona je zatvorena isključivo zbog svog mirnog rada u podršci ljudskim pravima. Njen život je sada u rukama iranskih vlasti“, rekao je za Rojters predsednik komiteta Nobelove nagrade za mir Jergen Vatne Fridnes.

Narges Mohamadi (54) je osvojila Nobelovu nagradu za mir 2023. godine dok je već bila u zatvoru zbog svoje kampanje za prava žena i ukidanje smrtne kazne u Iranu.

Fondacija Narges Mohamadi je u petak saopštila da je ona „hitno prebačena danas u bolnicu u Zandžanu nakon  pogoršanja njenog zdravstvenog stanja, uključujući dve epizode ​​potpunog gubitka svesti i srčani udar“.

Taj transfer je bio „neizbežna nužnost nakon što su lekari u zatvoru utvrdili da se njeno stanje tamo ne može lečiti“, dodala je fondacija navodeći da danas  prima kiseonik.

Fondacija je zatražila da bude prebačena u bolnicu u Teheranu radi daljih testova i specijalizovanog lečenja.

Još uvek nema komentara.

Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme

Ostavite komentar