Iran je protiv plana UN o evakuaciji brodova iz Ormuskog moreuza

Iran se ne slaže sa planovima Ujedinjenih nacija za evakuaciju brodova kroz Ormuski moreuz. Iza tih planova stoji Oman i to predstavlja novu opasnost za prolaz brodova ovim plovnim putem kojim se prevozi petina svetske nafte.
Iran je odbio predlog koji je trebalo da bude novi model upravljanje Ormuskim moreuzom, sa dobrovoljnim naknadama za prevoz, kao što je slučaj u moreuzima Malaka i Singapur.
Ovaj potez pokazuje da se vizije Omana i Irana o budućnosti moreuza možda razilaze, iako imaju stalne konsultacije oko usklađivanja planova. Iranska intervencija takođe je naštetila naporima koje predvodi Saudijska Arabija za sazivanje konferencije o normalizaciji odnosa između zalivskih država i Irana u sklopu novog predloženog pakta o nenapadanju.
Posle potpisivanja memoranduma o razumevanju između SAD i Irana, Teheran se obvezao da će osigurati potpunu slobodu plovidbe i da se najmanje 60 dana neće nametati nikakve naknade ili putarine.
Ipak, Iranska revolucionarna garda je odbila koordinate dva nova privremena plovna puta za evakuaciju brodova, koje je objavila Međunarodna pomorska organizacija (IMO) Ujedinjenih nacija u saradnji s Omanom. Jedan put je kroz mirne iranske vode, na severu, gde nema opasnosti od mina , a drugi je prohodniji – u omanskim vodama.
Iranska revolucionarna garda smatra da su te rute “potpuno opasne i meprihvatljive” i da svaka plovidba treba da se koordinira sa mornaricom iraske garde.





























Još uvek nema komentara.