Tramp: „Uzeću uranijum Iranu“ – Iran: „Uranijum ostaje kod nas“

Kada je trijumfalno objavio da je Ormuski moreuz “potpuno otvoren”, američki predsednik Donald Tramp je izrazio nadu da se može brzo postići dogovor sa Iranom i da “može da veruje Irancima”
„Mislim da im je dosta“, rekao je Tramp. „Mislim da im je dosta. To se može dogoditi bilo kome. Čak i ljudi poput vas i mene mogu reći: ‘Dosta mi je.’“
Tramp je rekao da će Sjedinjene Države sarađivati s Iranom na uklanjanju njihovog obogaćenog uranijuma, onoga što on naziva „nuklearnom prašinom“, i da će uranijum biti dopremljen u Sjedinjene Države.
Tramp je rekao da će se to s Irancima obaviti na „vrlo miran način“.
On je za ABC News rekao da Iranci neće dobiti novac za razmenu i da su izveštaji o isplati od 20 milijardi dolara „lažne vesti“.
Tr<amp je rekao da će se sve to rešiti „vrlo brzo“ i da američka blokada brodova koji dolaze u i iz Irana neće biti ukinuta dok se sporazum ne finalizuje.
„Žele dogovor. Žele da zarade nešto novca, znate… Ne zarađuju ništa dok god ih blokiram“, rekao je Tramp.
„NATO me nazvao i rekao: ‘Možemo li išta učiniti?’ A ja sam rekao: ‘Da, sklonite se’“, dodao je američki predsednik.
U četvrtak su se Izrael i Liban dogovorili o desetodnevnom prekidu vatre. Izraelska vojna akcija u Libanu usmerena na Hezbolah, miliciju koju podržava Iran, bila je prepreka u pregovorima između SAD-a i Irana.
Tramp je rekao da je to poseban mirovni sporazum i ponovio je ono što je rekao na svojoj platformi društvenih medija: „Zabranit ću mu (izraelskom premijeru Benjaminu Netanjahuu) bombardovanje Libana.“
Što se tiče Libana, Tramp je rekao da će u konačni dogovor uključiti predsednika Sirije i da će pregovarati s Hezbolahom.
Optimizam Donalda Trumpa je preuranjen. Iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči odbacio je ideju da će se obogaćeni uranijum iz te zemlje prebacivati u inostranstvo.
Dakle, iako predsednik Tramp projektuje diplomatsku pobedu, još uvek postoje jasne razlike između dve strane.
Danas nije prvi dan da se tema iranskog obogaćenog uranijuma pojavljuje u izjavama iranskih i američkih zvaničnika.
Prema Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju (IAEA), Iran je sredinom 2025. posedovao više od 400 kg uranijuma obogaćenog na 60% čistoće, što je tehnički vrlo blizu stepena čistoće potrebne za proizvodnju oružja (90%).
Predaja iranskih zaliha visoko obogaćenog uranijuma bio je ključni američki zahtev u sadašnjim i prošlim pregovorima o teheranskom nuklearnom programu





























Još uvek nema komentara.