„Trolejbusi nisu problem“: Protest ispred Skupštine Beograda

Radnici Gradskog saobraćajnog preduzeća (GSP) Beograd okupili su se jutros ispred zgrade Skupštine Beograda gde se danas održava sednica, na kojoj je, između ostalog, i Predlog odluke o izmenama i dopunama Odluke o javnom linijskom prevozu putnika.
Samostalna odbornica Sanja Solarević pozvala je na društvenim mrežama juče na okupljanje ispred zgrade gradske skupštine.
„Na dnevnom redu sednice su dve odluke koje će dovesti do ukidanja trola i potpune privatizacije GSP-a, a grad će dati 514 miliona evra privatniku na 20 godina“, navela je ona na Iksu.
Na Trgu Nikole Pašića okupili su se građani i radnici GSP Beograd, u znak protesta.
Pozdrav sa skupa podrške radnicima GSP-a. Ne damo trole i naš GSP💪 pic.twitter.com/p6X0nleD6t
— Sanja Solarević (@Tajfun_ka) April 27, 2026
Ivan Banković iz sindikata GSP „Centar“ rekao je za N1 da će ovom odlukom „tajkun preuzeti ceo prevoz u Beogradu u narednim godinama“.
Predviđa se da pojedine linije treba da budu prepuštene privatniku – Streli Obrenovac.

„Ovde se ne radi samo o ukidanju trola i pojedinih linija, ključna stvar je da li će tajkun preuzeti ceo prevoz u Beogradu u narednim godinama, ako se sklopi javno privatno partnerstvo, ili ćemo i dalje imati GSP posle godina verne službe. Prošle nedelje po hitnom postupku donete su dve sporne odluke. Da u samom centru grada mogu da saobraćaju i vozila privatnog prevoznika, iako je ova gradska uprava opredelila da GSP ima ekskluzivno pravo u centru grada, žele da postave situaciju da GSP nema ništa garantovao od linija, a da privatni prevoznik Strela iz Obrenovca može da vozi bilo gde u gradu“, rekao je Banković.
Radnice i radnici GSP Beograd okupili su se danas u znak protesta protiv predloženih izmena Odluke o javnom linijskom prevozu, o kojima se danas glasa u Skupštini grada Beograda a koje bi po prvi put otvorile mogućnost da privatni prevoznici preuzmu linije u užem centru i linije… pic.twitter.com/OI8r3giGMV
— Mašina (@MasinaRS) April 27, 2026
Nedavno su tri sindikata Gradskog saobraćajnog preduzeća (GSP) Beograd saopštila da Grad Beograd „časti privatnike, a kažnjava vozače GSP-a“, ocenjujući kao neprihvatljivo to što su izmenama Kolektivnog ugovora GSP-a ukinuti bonusi vozačima, dok se istovremeno donosi odluka o povećanju cena troškova privatnih prevoznika.
„Dok privatni konzorcijum ‘BG Bus prevoz’ od gradske vlasti zahteva veću cenu svojih usluga, istovremeno se kroz aneks Kolektivnog ugovora GSP Beograd ukidaju bonusi vozačima, čime su im mesečna primanja smanjena u proseku za više od 10.000 dinara“, navedeno je u zajedničkom saopštenju sindikata „Centar − GSP Beograd“, „Sloga“ GSP i Sindikata zaposlenih u javnom prevozu Beograda.
Predsednik sindikata „Centar − GSP Beograd“ Ivan Banković ocenio je kao sramno to što „uprava grada pronalazi novac za dodatne zahteve privatnih prevoznika, dok istovremeno zakida sopstvene radnike koji su kičma ovog grada“.
„Ovo smanjenje plata je direktan udar na egzistenciju vozača i jasan signal da je GSP postao žrtva prioriteta koji nemaju veze sa javnim interesom, rekao je Banković.

































Još uvek nema komentara.