MUP: Urednik agencije Beta saslušan zato što je kod njega bio Radićev telefon

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) saopštilo je da je urednik novinske agencije Beta saslušan zato što se kod njega nalazio mobilni telefon vojnog analitičara Aleksandra Radića, a da je taj predmet „potencijalni dokaz i predmet izvršenja krivičnog dela“.
Ministarstvo u saopštenju tvrdi da Uprava kriminalističke policije nije uručila Kostiću poziv „zbog pripreme dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije dok je on samo obavljao svoj novinarski posao“.
„Budući da je reč o potencijalnom dokazu i predmetu izvršenja krivičnog dela, policija je imala zakonsku obavezu da reaguje i preduzme sve neophodne procesne radnje, uključujući i uručivanje poziva za informativni razgovor sa V.K“, naveo je MUP.
Ta institucija tvrdi da su u pitanju redovne, zakonite i profesionalne policijske radnje.
Pripadnici MUP uručili su u ponedeljak u popodnevnim satima Kostiću poziv da se javi u Upravu kriminalističke policije (UKP) na Novom Beogradu radi prikupljanja obaveštenja u predistražnom postupku zbog krivičnog dela „Priprema dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije“.
Kostiću je taj poziv uručen dok je izveštavao o pretresu stana vojnog analitičara Aleksandra Radića u beogradskoj opštini Vračar.
Njemu nije objašnjeno zbog čega ga policija zove niti na koji način je osumnjičen da je učinio to delo.
Kako je naveo, policija je tokom pretresa bila vrlo neprijatna prema okupljenim novinarima i nije želela da odgovara na pitanja zbog čega se obavlja pretres.
Kostić je pušten iz Uprave kriminalističke policije nakon što je dao izjavu u svojstvu građanina o oduzimanju mobilnog telefona.
Policiju je zanimalo kako je Radićev telefon završio kod Kostića i davanje izjave se uglavnom odnosilo na tu okolnost.
Kostić je rekao da je u Upravi kriminalističke policije na hodniku sreo i Radića, ali da ne zna da li je i on u međuvremenu pušten, ili je i dalje u policiji.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu je saopštilo u ponedeljak da će u skladu sa zakonom i prikupljenim dokazima biti procesuirani svi za koje se utvrdi da su pripremali, organizovali, realizovali i onda širili u medijima i na društvenima mrežama isti narativ o navodnoj upotrebi „zvučnog topa“.
Studenti u blokadi su odbacili navode tužilaštva da su organizovali simulaciju upotrebe zvučnog topa, navodeći da je reč o „laži i skretanju pažnje sa suštinskog pitanja šta se desilo 15. marta“.

































Još uvek nema komentara.