„Beogradski sat pokvarili radnici Čistoće, pran pod jakim mlazom vode“: Gradski urbanista o kvaru časovnika

Dva od ukupno četiri mehanizma sata na Trgu Republike demontirana su 28. februara radi utvrđivanja uzroka kvara, jer povremeno nisu pravilno funkcionisala, te su poslata proizvođaču „Bodet” u Francuskoj, kako bi se utvrdio razlog kvara. Nakon detaljne analize, koja je trajala sedam dana, proizvođač nas je informisao da je u pitanju mehaničko oštećenje, nastalo usled delovanja vode pod visokim pritiskom, izjavio je glavni gradski urbanista Marko Stojčić.
„Posle tog saznanja pokušali smo da utvrdimo trenutak u kome se to dogodilo. Nakon kontakta sa svim gradskim službama i preduzećima, kao i uvida u video-snimak, utvrđeno je da je dan nakon montaže sata ekipa JKP ‘Gradska čistoća’ prala sat na nepravilan način. Naime, pod visokim pritiskom su prali gornji deo sata, usled čega je udar vodenog mlaza kroz otvor za kondenzaciju doveo do oštećenja mehanizma sata. Novi mehanizmi su stigli od proizvođača u toku jučerašnjeg dana, noćas su montirani i sat sada pravilno funkcioniše. Načinjena šteta će biti naplaćena JKP-u ‘Gradska čistoća’ koje je štetu i načinilo“, precizirao je Stojčić, a prenosi Beoinfo.
U međuvremenu, kako je istakao, nije hteo da se oglašava dok nisu prikupljene sve relevantne informacije.
Nije prošlo ni nedelju dana od postavljanja, a „Beogradski sat“ u sredini kružnog toka na Trgu republike već je stao. Sat je trenutno bez kazaljki, a kvar još uvek nije otklonjen.https://t.co/JNGFb6PIDS pic.twitter.com/iTshNCCDDD
— Naš Portal (@nas_portal) March 3, 2026
„Sada imamo i materijalne dokaze za razne neistine izrečene u pojedinim medijima, kako od pojedinaca iz različitih stranaka tako i od mnogih predstavnika medija. Možemo još jednom da potvrdimo da postoje ljudi koje istina ne interesuje, već isključivo blaćenje i diskvalifikacija svakoga ko uradi nešto dobro za ovaj grad“, istakao je gradski urbanista, pokušavajući da opravda kvar.
Podsetimo, građani su nekoliko dana nakon postavljanja sata primetili da je on u kvaru, jer su dva časovnika na dve strane prikazivale različito vreme. To je pokrenulo masu objava na društvenim mrežama, neke i duhovite, o brzom kvaru nove beogradske atrakcije.
Što se tiče izgleda sata, koji je takođe bio tema prethodnih nekoliko nedelja, Stojčić je podsetio da je gradonačelnik prvi put pokazao izgled sata na konferenciji za medije u decembru 2024. godine, i to baš ovakvog kakav je sada postavljen, a nedugo nakon njegove konferencije identična fotografija tog sata pojavila se na bilbordu na Trgu republike, gde se može videti i dan-danas.
„Zanimljivo je da u tom periodu niko nije komentarisao izgled sata, ali baš niko. A mi, kao Gradska uprava, izgled sata nismo uopšte krili, već smo ga javno predstavili pre više od godinu dana. Tek kada je sat, takav kakav je bio od početka na slici, montiran, neko je odlučio da bi to mogao biti politički spin i eto nama teme. Još jednom molim dušebrižnike da ne lažu narod i ne izmišljaju nešto što nije tačno, jer sve što sam rekao o mehanizmu sata i samom satu lako je proverljivo, pošto je on kupljen od eminentnog proizvođača satova, a konstrukcija izrađena u umetničkoj radionici“, rekao je Stojčić.
Gradski urbanista, međutim, nije rekao da li će neko biti kažnjen za kvar sata. Popravku će platiti „Gradska čistoća“ ali i nju plaćaju građani.































Još uvek nema komentara.