Sednica Odbora za obrazovanje: Oštre optužbe Ane Brnabić i odgovor rektora Đokića povodom tragedije na Filozofskom fakultetu

Redakcija Redakcija
28. mar 2026. 15:34
Foto: MInistarstvo prosvete

Sednica Odbora za obrazovanje, nauku i tehnološki razvoj sazvana je na poziv predsednika Odbora Marka Atlagića povodom tragično nastradale devojke na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Sednici prisustvuju članovi Odbora, predsednica Skupštine Ana Brnabić, ministar prosvete Dejan Vuk Stanković, predstavnici MUP-a, kao i rektori državnih univerziteta, među kojima i rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić.

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je na sednici skupštinskog Odbora na prosvetu, da je tragedija, kad je poginula studentkinja, „posledica javašluka koji vlada na našim univerzitetima“.

Ona se posebno obratila nekoliko puta po imenu rektoru Univeziteta u Beogradu Vladanu Đokiću pozivajuću ga, prvo, da je pogleda a onda mu rekla da „zakoni moru da se poštuju i da niko od nas nije iznad njih“.

„Neko je pomislio da može da bude iznad zakona ali to će utvrditi nadležni organi i odlučiti o sankcijama“, navela je Brnabić, navodeći da je lažna vest da današnja sednica Odbora služi da bi se ukinula autonomija Univerziteta.

Upitala je Đokića i kakav je to „boljševički plenumaš, kako je sebe sam nazvao, koji je umesto zvaničnog obezbeđenja na vratima Rektorata“.

Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić kazao je da je na sednicu Odbora za obrazovanje došao da kaže istinu, a to je, kako navodi, da Filozofski fakultet sarađuje sa svim nadležnim organima u istrazi o smrti studentkinje.

Osvrnuo se na pitanje gde je bila ovolika hitnost, mobilizacija, kada je došlo do smrti 16 ljudi u padu nadstrešnice, te naglasio da način na koji državni organi reaguju prdstavlja napad na Univerzitet koji se duže vreme od strane vlasti ne tretira kao partner već kao problem.

„Sada nije problem, već kao pretnja, protivnik. Veliki pritisci su primećeni na akademsku zajednicu“, ukazao je on.

Dodao je da sednica nije tužilaštvo te da nije dužan da odgovra na pitanja koja mu postavlja predsednica Skupštine Ana Brnabić.

„Pozivam da se od sednice ne pravi cirkus, da neko od sebe na pravi žrtvu, da se ne politizuje, kako su to radili oni koji tragedije politizuju godinama“, navela je Brnabić.

Podsetimo, u četvrtak u večernjim časovima dogodila se tragedija na Filozofskom fakultetu kada je devojka pala sa petog sprata fakulteta i preminula. Po nalogu višeg javnog tužilaštva ispituju se okolnosti događaja.

Dekan Filozofskog fakulteta u Beogradu Danijel Sinani juče je saslušan u svojstvu građanina u Upravi kriminalističke policije (UKP).

On je u izjavi za FoNet rekao da policija nije pronašla bilo kakav pirotehnički materijal na tom fakultetu, a najavio je da će pokrenuti pravne procedure protiv medija koji su širili neistine i definformisali javnost u vezi sa smrću studentkinje čije je telo pronađeno na platou ispred Filozofskog.

Dodao je da je policija detaljno pretražila ceo fakultet te da nisu pronašli apsolutno ništa od pirotehničkih i bilo kakvih zapaljivih materija, jer kako dekan objašnjava to na fakultetu ne postoji niti to drže.

Sinani je najavio da je u ponedeljak planiran nastavak redovne nastave koja je obustavljena u petak zbog tragičnog događaja.

 

 

 

Još uvek nema komentara.

Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme

Ostavite komentar