Agencija AP o mitingu SNS: Vučić najavio ostavku, otvorio put prevremenim izborima

Populistički predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u subotu da će podneti ostavku u roku od nekoliko nedelja, otvarajući put prevremenim izborima nakon protesta koje su predvodili mladi i koji su poljuljali njegovu čvrstu vlast, ocenila je američka agencija AP.
Vučić nije precizirao kada će tačno podneti ostavku niti kada bi mogli da budu održani izbori, bilo za parlament ili za novog predsednika.
On je u prošlosti je rekao da bi mogao da napusti funkciju usred spekulacija da će pokušati da pređe na formalno moćniju poziciju premijera Srbije.
Vučić, koji trenutno služi drugi mandat, ne može ponovo da se kandiduje za predsednika, prema izbornom zakonu Srbije. I redovni predsednički i parlamentarni izbori zakazani su za sledeću godinu.
„Biću predsednik još nekoliko nedelja, a onda ću podneti ostavku“, rekao je Vučić hiljadama svojih pristalica u centru Beograda.
On je dodao da će pomoći svojoj desničarskoj Srpskoj naprednoj stranci na predstojećim izborima, navodi AP.
„Pobedićemo ubedljivije nego ikad ranije“, rekao je on, govoreći okupljenima da je ovo verovatno poslednji put da im se obraća kao predsednik Srbije.
Univerzitetski studenti koji stoje iza više od godinu dana protesta protiv Vučićeve vladavine u Srbiji, zahtevaju prevremene parlamentarne izbore već više od godinu dana, ali Vučić se do sada uzdržavao od određivanja datuma.
Vučić je postepeno učvršćivao svoju vlast od kada je njegova populistička stranka preuzela vladu Srbije pre 14 godina.
Nesreća na železničkoj stanici na severu zemlje u novembru 2024. godine pokrenula je višemesečne masovne proteste na kojima se traži odgovornost za tragediju u kojoj je poginulo 16 ljudi.
Vučić se snažno suprotstavio demonstrantima, a suočio se i sa kritikama Evropske unije zbog demokratskog nazadovanja Srbije, uključujući i suzbijanje medija. Stotine ljudi je privedeno, a srpska policija je optužena za prekomernu upotrebu sile i proizvoljna hapšenja, prenosi američka agencija.
Antivladini demonstranti su za pad betonske nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu okrivili navodni nemar u velikim državnim infrastrukturnim projektima, podstaknut korupcijom.
































Još uvek nema komentara.