Posada Artemisa II na putu ka Zemlji, letelica obišla tamnu stranu Meseca (VIDEO)

Letelica Orion sa posadom (Rid Vajzmen, Viktor Glover, Kristina Koh i Džeremi Hensen) danas napušta Mesečevu sferu uticaja. Nakon što su sinoć izveli ključni manevar oko Meseca, gravitacija ih sada vuče nazad prema Zemlji. Očekuje se da će sleteti u Pacifik, blizu San Dijega, u petak, 10. aprila.
Ponedeljak, 6. april bio je istorijski dan za misiju (šesti dan leta), obeležen rušenjem rekorda starog 56 godina. Postavljen je novi rekord u udaljenosti, naime posada Artemisa II je nadmašila rekord Apola 13 iz 1970. godine i ova četvorka su ljudi koji su otputovali najdalje od Zemlje u istoriji, dostigavši maksimalnu udaljenost od oko 406.700 km.
Let iznad „tamne strane“ Meseca
Astronauti su u ponedeljak uveče prošli pored tamne strane Meseca, koju ljudi nikada ranije nisu videli uživo sopstvenim očima, samo preko kamera.
Tokom preleta iza Meseca, komunikacija sa Zemljom bila je u prekidu oko 40 minuta, što je bio najnapetiji trenutak za kontrolu misije.
„We love you from the moon“
Moments from Artemis II crew’s sign-off, and return, from the far side of the moon that streamed LIVE on Netflix today. pic.twitter.com/7tJQpDDWlF
— Netflix (@netflix) April 7, 2026
Kristina Koh i ostali u timu koristili su specijalne objektive od 400mm kako bi fotografisali kratere i basene na Mesecu koji do sada nisu viđeni u takvoj rezoluciji sa ljudskom posadom.
Retrospektiva prethodnih dana
1. aprila: Uspešno je lansirana raketa sa Floride. Ljudi su napustili nisku orbitu Zemlje prvi put od 1972. godine.
2-3. april: Provera sistema za održavanje života i testiranje manevrisanja letelice. Astronauti su imali video-poziv sa kolegama na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS).
4-5. april: Putovanje kroz „duboki svemir“ ka Mesecu. Posada je slala neverovatne fotografije Zemlje koja se polako smanjivala u prozoru letelice.
🌞🌕🧑🚀
Right now, the Orion capsule is passing behind the Moon, so the Sun is entirely eclipsed from their perspective. During this time, they will view a mostly darkened Moon and will use the opportunity to analyze the solar corona. pic.twitter.com/PWDPfZKxGh
— NASA (@NASA) April 7, 2026
6. april: Vrhunac misije – prelet oko Meseca i početak povratne putanje (tzv. free-return trajectory).
Sada im predstoji trodnevno putovanje nazad, gde će glavni fokus biti na pripremi za ekstremno zagrevanje pri ulasku u atmosferu u petak.































Još uvek nema komentara.