Artemis II: Tračak nade za istraživače u mračnom vremenu za nauku

Pre nego što su četiri astronauta misije Artemis II prošla iza Meseca, što je vrhunac njihove ekspedicije, osoblje američke svemirske agencija NASA okupilo se u čuvenoj kontrolnoj sobi misije u Hjustonu radi grupne fotografije, svi nasmejani uprkos teškoj godini za nauku u Sjedinjenim Američkim Državama.
Od povratka na vlast, predsednik SAD Donald Tramp je oštro ciljao naučni sektor, smanjujući finansiranje, obustavljajući projekte i drastično smanjujući broj zaposlenih.
Misija NASA, u putanji oko Meseca prvi put za pola veka, i dalje u svemir nego ikada ranije, stoga predstavlja dašak svežeg vazduha za naučnike, ocenili su danas francuski mediji.
Iza timova okupljenih u Hjustonu, brojači su kucali dok se letelica Orion približavala Mesecu, uspeh koji kruniše godine truda.
Većina Amerikanaca, uključujući istraživače NASA-e, nije se ni rodila kada su misije Apolo prvi put poslale ljude na Mesec krajem 1960-ih.
Legenda je zauzimala značajno mesto u glavama ljudi, ali je ostala u prošlom vremenu sve do sada.
Tramp je vršio pritisak na NASA da pošalje astronaute na Mesec pre kraja njegovog drugog mandata 2029. godine.
NASA Artemis passing close to the Moon pic.twitter.com/jLvGoW1IR9
— Elon Musk (@elonmusk) April 7, 2026
Međutim, prošle nedelje je Bela kuća predložila smanjenje ukupnog budžeta svemirske agencije za 23 odsto i značajno smanjenje finansiranja njenih naučnih programa.
I kao i mnoge agencije američke vlade, NASA se suočila sa velikim smanjenjem broja zaposlenih, objasnio je Klejton Svoup iz Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS).
Artemis II je stoga sproveden u veoma teškim uslovima, rekao je on.
U takvom kontekstu, uspešno lansiranje letelice i izvršenje misije predstavljaju „pravi moralni podstrek“, rekla je istraživačica NASA-e Amanda Nam.































Još uvek nema komentara.