Posle pola veka: NASA lansirala Artemis II, četiri astronauta na putu ka Mesecu (VIDEO)

Redakcija Redakcija
02. apr 2026. 09:01
NASA’s Artemis II mission to fly by the moon, comprising of the Space Launch System (SLS) rocket with the Orion crew capsule, lifts off
Foto: REUTERS/Steve Nesius

Više od pola veka nakon poslednje Apolo misije, čovečanstvo je napravilo odlučujući korak ka trajnom povratku na Mesec. Moćna raketa Space Launch System (SLS) agencije NASA uspešno je poletela sa platforme 39B, noseći četiri astronauta u letelici Orion.

Ovo je prva misija sa ljudskom posadom izvan niske Zemljine orbite još od 1972. godine.

Misiju predvodi komandant Rid Vajzman (NASA), pilot Viktor Glover (NASA) – koji će postati prvi tamnoputi astronaut na lunarnoj misiji, Kristina Kouk (NASA) – prva žena na putu ka Mesecu, i Džeremi Hansen (CSA) iz Kanade.

Tokom desetodnevnog putovanja, posada će obleteti Mesec bez sletanja na površinu. Cilj je testiranje svih sistema za održavanje života pre nego što misija Artemis III pokuša stvarno spuštanje na lunarno tlo.

Nakon uspešnog dostizanja orbite, astronauti su počeli prvu fazu provere sistema. Prema poslednjim informacijama, posada koristi predviđene periode odmora pre nego što izvrše ključno paljenje motora koje će ih usmeriti direktno ka Mesecu.

Zašto je ovo važno?

CNN prenosi da je ovaj poduhvat „test hrabrosti i tehnologije“. Iako Artemis II neće sleteti na Mesec, letelica će otići dalje od Zemlje nego bilo koji brod sa ljudskom posadom u istoriji, obarajući rekorde postavljene tokom ere Apolo programa.


Ova misija nije samo simbolična – ona postavlja temelje za izgradnju baze na Mesecu i buduće misije na Mars. BBC ističe da je saradnja sa Evropskom svemirskom agencijom (ESA), koja je obezbedila servisni modul za napajanje letelice, ključna za održivost modernog istraživanja svemira.

Još uvek nema komentara.

Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme

Ostavite komentar