Nastavljaju se pregovori SAD i Irana u Švajcarskoj i Libana i Izraela u Vašingtonu

U Švajcarskoj se danas nastavljaju tehnički pregovori delegacija SAD i Irana. Američki potpredsednik Džej Di Vens ocenjuje da je ostvaren napredak ka postizanju konačnog sporazuma.
Iran, ipak poručuje da nije pregovarao o svom nuklearnom programu i dodaje da će saradnju sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju nastaviti u skladu sa postojećim obavezama i odlukama državnih institucija.
U okviru sprovođenja memoranduma o razumevanju, američko Ministarstvo finansija izdalo je privremenu licencu kojom se do 21. avgusta omogućava proizvodnja, isporuka i prodaja iranske nafte i petrohemijskih proizvoda.
Važna stavka u pregovorima je i stanje u Libanu. Izrael je, navode mediji, izdao naredbu da se dejstva vojske usmere samo na odbrambene operacije.
Libanski bezbednosni zvaničnici navode da se primirje između Izraela i Hezbolaha od subote uveče poštuje gotovo u potpunosti, iako povremeni incidenti usporavaju povratak raseljenih stanovnika na jug zemlje.
Nova runda razgovora između Izraela i Libana počeće danas u Vašingtonu.
Stejt department navodi da će razgovori biti vođeni uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država i obuhvatiće i politička i vojna pitanja.
Američki zvaničnici strahuju da bi nova eskalacija mogla da zakomplikuje i širi diplomatski proces koji uključuje razgovore između SAD i Irana.































Još uvek nema komentara.