Nove zgrade u Beogradu na vodi na lokaciji nekadašnje BAS ne mogu da dobiju građevinsku dozvolu

Kompanija Beograd na vodi podnela je 4. juna zahtev za građevinsku dozvolu za izgradnju kompleksa stambenih i poslovnih zgrada na lokaciji na kojoj se nekada nalazila glavna autobuska stanica u Beogradu (BAS) u Karađorđevoj ulici. Ovaj zahtev je još u proceduri, odnosno još nema objavljenog rešenja o ishodu zahteva ove kompanije.
Lokacijske uslove da gradi na mestu nekadašnje stanice, a koji prethode izdavanju građevinske dozvole, Beograd na vodi dobio je još pre dve godine, u julu 2024, piše Forbes Srbija.
Prema uvidu u registar Centralne evidencije objedinjene procedure (CEOP), u kojem se nalaze dokumenta koja svaki investitor mora da pribavi kako bi krenuo sa gradnjom, može se videti da je „Beograd na vodi“ poslednjih nekoliko meseci pokušava da dođe i do građevinske dozvole koja je neophodna kako bi otpočela gradnja na ovom mestu. Nekoliko zahteva za to je do sada odbačeno.
Na mestu stare stanice novi kompleks zgrada
Gradnja jednog od stambeno-poslovnih kompleksa u okviru projekta Beograda na vodi, planirana je i na 10 parcela koje je nekada zauzimala glavna Beogradska autobuska stanica.
Sada se na ovim parcelama priprema gradnja kompleksa od pet objekata. Oni će prema dokumentima imati ukupno 629 stanova, 26 lokala, i 823 parking mesta u podzemnoj garaži.
Gradnja je planirana u sedam faza.
BAS je u septembru 2024, zvanično iseljen sa lokacije na Savskom trgu. Premešten je u blok 42 na Novom Beogradu.
Čeka se građevinska dozvola
Kako se može videti u CEOP-u, Beograd na vodi je Sekretarijatu za urbanizam i građevinske poslove Beograda nekoliko puta podnosio zahtev za građevinsku dozvolu za izgradnju na toj lokaciji.
Zahtev koji je podnet pre mesec dana, sredinom maja, 4. juna je odbačen. Istog datuma, kompanija je podnela novi „usaglašeni zahtev“, koji je sada u proceduri. Odnosno u CEOP-u još nema objavljenog rešenja po novom zahtevu.
Razlog za prethodno odbacivanje zahteva za dozvolu Beograda na vodi je to što je Sekretarijat, koji treba da je izda, naveo da je potrebno dostaviti i aneks Ugovora o finansiranju izgradnje infrastrukture između Grada Beograda i Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju.
Radi se o ugovoru iz 2019. koji se se odnosi na izgradnju raskrsnice sa Karađorđevom ulicom.
Sekretarijat je naveo da je potrebno mu se dostavi aneks kojim se produžava rok za izgradnju raskrsnice. Budući da je sam ugovor istekao septembra 2020.

































Još uvek nema komentara.