Održana protestna šetnja radnika GSP „Beograd“: Vučić izašao ispred Predsedništva da razgovara s njima

Zaposleni u Gradskom saobraćajnom preduzeću (GSP) „Beograd“, sindikati i udruženja građana, organizovali su danas skup i protestnu šetnju “GSP pokreće Beograd” do zgrade Predsedništva Srbije, gde su Aleksandru Vučiću predali pismo i peticiju sa više od 500 potpisa zaposlenih.
Predsednik Srbije je izašao ispred Predsedništva da razgovara sa nezadovoljnim radnicima. On im je rekao da „ne moža da im obeća, ali da će gledati da pomogne“.
„Hoću da razgovaram, onaj ko traži rešenje uvek je dobrodošao“, rekao je, i dodao da će im „do srede dati odgovor“.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izašao je pred radnike GSP-a, koji su mu predali zahteve.
Više na Našem portalu: https://t.co/I0mP0X1zwN pic.twitter.com/Z4iaN4mL2A
— Naš Portal (@nasportal_info) June 24, 2026
Radnici GSP zahtevaju obustavu konkursa za javno-privatno partnerstvo i prekid procesa kojim se četiri trolejbuske linije predaju “privatnom monopolu.
Drugi zahtev je hitna realizacija nabavke najmanje 90 savremenih trolejbusa.
Zahteva se i realizacija nabavke 300 novih autobusa za potrebe GSP radi obnove zastarelog voznog parka.
Četvrti zahtev odnosi se na državne garancije za opstanak GSP kroz dokument koji će jemčiti da nijedna linija koju radi GSP neće biti predata privatnicima, rekao je iz sindikata GSP “Centar” Ivan Banković.
Zaposleni u Gradskom saobraćajnom preduzeću (GSP) „Beograd“, sindikati i udruženja građana, organizovali su danas skup i protestnu šetnju “GSP pokreće Beograd” do zgrade Predsedništva Srbije, gde će Aleksandru Vučiću predati pismo i peticiju sa više od 500 potpisa zaposlenih.… pic.twitter.com/rSna6DKK17
— Naš Portal (@nasportal_info) June 24, 2026
Oni su uz zahteve, predali pismo i peticiju Vučiću, u kojoj ističu da se ističu da se protive uništavanju i rasparčavanju GSP u korist privratnih prevozničnih lobija i interesnih grupa. Takođe, oni ističu da Vučić ima autoritet da reši problem i da ne dozvoli da “privatni lobi bude jači od javnog preduzeća”.
Oni su rekli da cene napore i ulaganja države u projekte kojima se osnažuje GSP, poput nabavke električnih autobusa.
Snažno podržavamo viziju modernog javnog prevoza Beograda, ali smatramo da stub javnog prevoza takve metropole mora ostati javno gradsko preduzeće opremljeno najsavremenijim vozilima, a ne privatni monopol, rekao je Banković.
Prema njegovim rečima, jučerašnje izjave gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića, ogoljavaju istinu, kao i da potvrđuju sumnje radnika GSP.
Radeći suprotno državnim naporima, zvanično je priznato da se GSP oduzimaju četiri ključne ekološke trolejbuske linije – 19, 21, 22 i 41 – dok se kod javno-privatno partnerstvo, vredno više od 600 miliona evra iz budžeta, ove trase ustupaju privatnoj firmi Strela iz Obrenovca, rekao je.
Banković je dodao da su zahvalni i Ministarstvu finansija pošto je pomoglo oko obezbeđivanja finansija za nabavku 60 trolejbusa.
Gradski nivo otvoreno opstruiše sopstveno preduzeće. Pet puta uzastopno se odlaže tender za nabavku 60 trolejbusa, dok se, istovremeno, privatni prevoznik snabdeva novim vozilima, koji se odmah postavljaju kao uslov gradskog konkursa. To je prelivanje novca svih građana u privatne džepove za sopstveni ekstra profit, naglasio je.
Okupljanje zaposlenih u GSP-u počelo je u 10 sati na uglu ulica Kneza Miloša i Kralja Milana, kod „Londona“, odakle se krenulo ka Andrićevom vencu. Saobraćaj je bio zatvoren samo u smeru kretanja ka Predsedništvu.
Tokom protestne šetnje, kako su rekli, „pokvario se i trolejbus“ na raskrsnici Kralja Milana i Kneza Miloša.
Jedan vozač autobusa GSP-a se nakratko zaustavio i pozdravio okupljene kolege.
Radnici traže da Vučić svojim autoritetom utiče na zaustavljanje “daljeg urušavanja i rasparčavanja najvećeg gradskog preduzeća u korist privatnih interesnih grupa i prevozničkih lobija”.
Radnici GSP zahtevaju hitnu obustavu postupka javno-privatnog partnerstva za pojedine trolejbuske linije, kupovinu najmanje 90 novih trolejbusa i 300 novih autobusa za potrebe GSP, kao i državne garancije da nijedna linija ili polazak u Beogradu neće biti prepušteni privatnim preduzećima.
Prema rečima organizatora, kontinuirano propadanje GSP i peto uzastopno odlaganje tendera za kupovinu novih trolejbusa, uz istovremene planove za dodelu linija privatnim prevoznicima, predstavlja opstrukciju rada GSP.
Skup organizuju Sindikat „Centar GSP Beograd“, Sindikat „Sloga GSP“, Sindikat zaposlenih u javnom prevozu Beograd, Udruženje građana „Vratimo trolu 28“ i Udruženje korisnika javnog prevoza Beograda.

































Još uvek nema komentara.