Napadnut teretni brod u Ormuzu nakon najava o ponovnim udarima Irana, SAD šire pomorske puteve

Redakcija Redakcija
27. jun 2026. 13:43
FILE PHOTO: A cargo ship in the Gulf, near the Strait of Hormuz
Foto: REUTERS/Stringer

Teretni brod u Ormuskom moreuzu je napadnut danas nakon što je Bahrein saopštio da je Iran gađao bazu američke mornarice u toj zemlji.

Napad u Ormuzu je prijavio Centar za pomorske trgovinske operacije britanske vojske, koji tvrdi da je posada bezbedna i da nema štete po životnu sredinu.

Niko nije preuzeo odgovornost za napad, iako je Iran izveo sličan u četvrtak, koji su takođe prijavile britanske jedinice.

Ministarstvo spoljnih poslova Bahreina je ranije danas saopštilo da je Iran lansirao nekoliko dronova na tu zemlju i ciljao američku mornaricu.

Iranska Revolucionarna garda je jutros objavila da je napala američka vojna postrojenja kao odgovor na napad Vašingtona, koji se desio juče zbog iranskog napada u četvrtak.

Zajednički pomorski informativni centar, koji nadgleda američka mornarica, saopštio je danas nakon razvoja dešavanja da širi rutu kroz Ormuski moreuz blizu obale Omana, kako bi brodovi nastavili da neometano prolaze.

Saopštenje te službe dolazi kao upozorenje Iranu da SAD insistiraju na pomovnom otvaranju Ormuza, dok Teheran nalaže da se brodovi drže pravila o ograničenom kretanju, što zalivske zemlje odbacuju.

Još uvek nema komentara.

Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme

Ostavite komentar