U Keniji obustavljena izgradnja karantina za Amerikance zaražene ebolom

Ministar zdravstva Kenije Aden Duale je danas naredio obustavljanje izgradnje karantinskog centra za Amerikance zaražene ebolom – posao koji je dosad podržavao mada je sud već naredio da se radovi prekinu.
Vlada Sjedinjenih Američkih Država (SAD) je objavili plan da Amerikance zaražene ebolom šalje u specijalni objekat u Keniji, umesto da ih vraća kući. SAD planiraju da daju 13,5 miliona dolara za pripremu Kenije za suočavanje s bolešću s kojom se bez većeg uspeha bore Demokratska Republika Kongo i susedna Uganda.
Vrhovni sud Kenije je u maju naredio da se obustavi izgradnja centra dok se ne donese odluka o tom planu. Intervenciju suda su tražili Advokatska komora Kenije i Institut Katiba – kao ustavni nadzornik, tvrdeći da zdravstveni sistem Kenije nije u stanju da se nosi sa potencijalnom epidemijom ebole.
Izgradnja je bila nastavljena uprkos naredbi, a meštani su održali niz protesta tokom kojih su poginule tri osobe.
Ministar zdravstva Duale koji se ipak zalagao za izgradnju, u ponedeljak je proglašen krivim za nepoštovanje suda, ali danas nije kažnjen pošto je sud prihvatio njegovo izvinjenje.
Duale je branio izgradnju specijalnog karantina i tvrdio da je neosnovana zabrinutost da je taj centar opasan za stanovništvo u okolini.

































Još uvek nema komentara.