Istorijski let ka Mesecu: Posada misije Artemis II uputila prve reči iz svemira (VIDEO)

Četvoročlana posada oglasila se prvi put iz svemira, govoreći o spektakularnom pogledu na Zemlju, rušenju rekorda misije Apolo 13, ali i neočekivanim svakodnevnim izazovima poput popravke svemirskog toaleta.
Posada je razgovarala o raznim temama: od izazova spavanja u mikrogravitaciji i sitnih tehničkih problema, pa sve do ogromne odgovornosti koju nosi ova misija.
Komandant Rid Vajzmen otvorio je prenos opisujući „spektakularan pogled na Zemlju iz svemira“.
„Možete videti celu planetu, od pola do pola… Bio je to najspektakularniji trenutak koji nas je svu četvoricu ostavio bez daha i naterao da zastanemo,“ izjavio je Vajzmen.
Posada, koju pored komandanta čine pilot Viktor Glover (Victor Glover) i specijalisti misije Kristina Kok (Christina Koch) i Džeremi Hansen (Jeremy Hansen), uspešno je izvela kritično paljenje motora koje će svemirsku letelicu Orion usmeriti ka daljoj strani Meseca. Tokom prenosa uživo, društvo im je pravila i plišana maskota Meseca, čiji je dizajn osmislio osmogodišnji Lukas Ji iz San Franciska.
Rušenje rekorda starog pola veka
Vajzmen je istakao da je tim duboko svestan težine ove istorijske misije, koja će ih odvesti dalje od Zemlje nego što je ijedan čovek ikada putovao. Tokom desetodnevnog putovanja, astronauti će dostići udaljenost od 406.840 kilometara (252.799 milja) od Zemlje, čime će oboriti prethodni rekord od 248.655 milja koji je još 1970. godine postavila misija Apolo 13.
Iako astronauti na ovoj misiji neće sleteti na Mesečevu površinu, njihov let služi kao ključna priprema za potencijalno sletanje ljudske posade na Mesec do 2028. godine.
„U ovome nema ničeg uobičajenog… Ovo je herojski napor,“ naglasio je Vajzmen, bivši borbeni pilot koji je izabran za NASA astronauta 2009. godine.
„Čovečanstvo je još jednom pokazalo za šta smo sve sposobni. Vaše nade za budućnost nas sada nose na ovom putovanju oko Meseca,“ dodao je Džeremi Hansen, koji ispisuje istoriju kao prvi Kanađanin koji putuje ka Mesecu. Svoj debitantski let opisao je kao neverovatno iskustvo, uz reči: „Za mene je ovo i dalje nestvarno… Voleo bih da sam mogao stići ovamo i ranije.“
Kristina Kok kao „svemirski vodoinstalater“
Pored uzvišenih i istorijskih momenata, posada se osvrnula i na praktične aspekte leta. Istakli su da je lansiranje prošlo neočekivano glatko, uprkos početnim problemima sa toaletom. Problem je efikasno rešila Kristina Kok, koja se sama proglasila „svemirskim vodoinstalaterom“. Prateći precizne instrukcije kontrole misije sa Zemlje, uspešno je demontirala i popravila problematične delove.
„Volim da kažem da je guma za otpušavanje najvažniji komad opreme u svemiru,“ zaključila je Kok kroz osmeh.































Još uvek nema komentara.