Nove fotografije: Astronauti Artemisa snimili „zalazak Zemlje“

Američka agencija NASA je objavila prve fotografije koje su snimili astronauti misije Artemis II tokom svog preleta oko Meseca.
Prva slika, iznad, prikazuje „zalazak Zemlje“ u trenutku kada su astronauti ugledali našu matičnu planetu kako proviruje iza kraterima prekrivenog lunarnog pejzaža.
Druga fotografija, ispod, prikazuje spektakularno pomračenje Sunca kojem su astronauti prisustvovali dok je Mesec blokirao Sunčevu svetlost.
NASA nije precizirala koji je od astronauta, koji se trenutno nalaze na putu povratka na Zemlju nakon preleta, snimio ove fotografije.
Fotografija „zalaska Zemlje“ nosi odjeke čuvene fotografije „izlazak Zemlje“ (Earthrise) koju je snimio Bil Anders u letelici Apolo 8 tokom preleta Meseca 1968. godine, koji je prethodio istorijskom prvom sletanju ljudi na površinu sledeće godine.
Prizor ranjive plave planete naspram dubina svemirskog prostranstva i dalje se smatra jednom od najupečatljivijih ekoloških fotografija ikada snimljenih.
Hello, Moon. It’s great to be back.
Here’s a taste of what the Artemis II astronauts photographed during their flight around the Moon. Check out more photos from the mission: https://t.co/rzM1P0QbOl pic.twitter.com/6jWINHkDLh
— NASA (@NASA) April 7, 2026
Astronauti su fotografije napravili tokom šestočasovnog preleta, koji je uključivao i period radio-tišine dok se njihova kapsula nalazila sa zadnje strane Meseca.


































Još uvek nema komentara.