Misija Artemis II: Kapsula „Orion” večeras sleće u Tihi okean (UŽIVO)

Svemirski brod „Orion” sa četiri člana posade misije Artemis II trenutno se nalazi u završnoj fazi svog putovanja ka Zemlji. Nakon desetodnevne lunarne odiseje, sletanje u vode Tihog okeana zakazano je za večeras u 17.07 po pacifičkom vremenu (odnosno 02.07 u subotu po našem vremenu).
Povratak ove misije označiće prekretnicu u modernom istraživanju svemira. Troje Amerikanaca i jedan Kanađanin postali su prvi ljudi koji su putovali izvan niske Zemljine orbite još od završetka programa Apolo 1972. godine.
Tokom ove misije, čovečanstvo je ponovo oborilo sopstvene rekorde. Najdalja tačka u svemiur na kojoj je ljudska posada ikada bila sada stoji na 406.758 kilometara od Zemlje, čime je nadmašen rekord posade Apola 13 iz 1970. godine.
Najkritičnija faza puta – povratak!
Dok čitate ovaj tekst, „Orion” juri ka Zemljinoj atmosferi brzinom od oko 40.000 km/h. Najkritičniji trenutak biće sam ulazak u atmosferu, gde će toplotni štit morati da izdrži temperature do 2.760 stepeni Celzijusa. Nakon toga, sistem od 11 padobrana postepeno će usporiti kapsulu na svega 27 km/h pre samog kontakta sa vodom u blizini San Dijega.
UŽIVO: Povratak misije Artemis II na Zemlju
Večerašnje sletanje je ključni test za naredne poduhvate u istraživanju svemira, kao i direktna priprema za misiju Artemis III. Ukoliko svi sistemi „Oriona” večeras potvrde bezbednost pri povratku, put za ponovno spuštanje ljudske posade na površinu Meseca, planirano za 2028. godinu, biće širom otvoren.
NASA je omogućila direktan prenos celog procesa povratka, od prilaska atmosferi do izvlačenja posade iz okeana, koji možete pratiti na linku iznad.

































Još uvek nema komentara.