SPC: Memorandum sa Vladom o osnivanju Univerziteta je okvir za buduću saradnju i zahteva vreme

Srpska pravoslavna crkva (SPC) odbacila je danas tvrdnje da memorandum o razumevanju koji je potpisala sa Vladom Srbije o osnivanju Univerziteta „Sveti Sava“ znači da je izvršeno osnivanje univerziteta.
Navodi da taj memorandum predstavlja okvir za buduću saradnju, odnosno početak procesa koji „zahteva određeno vreme“.
U saopštenju SPC navedeno je da su se u javnosti i medijima pojavile različite interpretacije tog memoranduma, koje „ne odražavaju u potpunosti svarni karakter tog akta“, dok ga neke „nažalost, svesno i direktno falsifikuju“.
„Takvo izveštavanje ne proizilazi iz samog teksta memoranduma već iz potrebe određenih medijskih činilaca da se inicijativa predstavi kao sporna pre nego što uopšte i bude razmotrena. Na taj način se ne polemiše sa sadržajem nego se menja – ili, ako hoćete, krivotvori – njegov smisao“, ocenjeno je u saopštenju.
Dodaje se da je memorandum u javnosti predstavljen kao „iznenadna inicijativa“, ali je u pitanju „dugotrajna ideja unutar SPC“ koja danas dobija jasniji oblik kao „crkvena inicijativa da se u savremenom obrazovnom okviru uspostavi institucija koja povezuje znanje, vaspitanje i duhovno iskustvo“.
„Taj pravac je u aktuelnom trenutku dodatno uobličen kroz delovanje Njegove Svetosti patrijarha Porfirija, koji je od početka svog patrijaraškog služenja ovaj poduhvat prepoznao kao jedan od stožernih elemenata svog angažmana. U tom smislu, memorandum ne predstavlja nagli zaokret već korak u pravcu koji postoji vekovima i koji sada može da dobije institucionalni okvir“, piše u saopštenju.
Memorandum, navodi se, nije konačno rešenje, niti gotov institucionalni oblik, već uvod u „složeni proces u kojem tek predstoji da se precizno odrede ciljevi, metodi rada, unutrašnja struktura, kao i odnosi između učesnika“, odnosno početni okvir koji „otvara prostor za ozbiljan i odgovoran rad“.
„Zato je važno zadržati jasnu meru: prepoznati da je reč o početku procesa koji zahteva određeno vreme, stručnost i odgovornost, ali istovremeno i ukazati na to da pokušaji da se taj proces unapred diskredituje ne vode raspravi o njemu nego njenom zatvaranju pre nego što je i započeta. Memorandum nije sredstvo dominacije već osnov za saradnju; nije izuzetak već nastavak mnogo dublje obrazovne ideje i nije problem po sebi nego predmet tumačenja koja ga, u pojedinim slučajevima, namerno udaljavaju od njegovog stvarnog smisla“, dodaje se u saopštenju.































Još uvek nema komentara.