Vidovdan na Gazimestanu – kosovska policija uhapsila najviše mladih i dece

Redakcija Redakcija
28. jun 2026. 17:03
Gazimestan hapsenje Foto: Radio KiM

Obeležavanje Vidovdana na Gazimestanu završeno je uz jake kontrole kosovske policije. Skup na kojem je učestvovalo nekoliko stotina Srba završen je hapšenjem više od deset ljudi. Policija ih je najpre odvela u kontejner, a potom su policijskim automobilima odvedeni u policijsku stanicu. Priveden je i jedan učesnik skupa koji je bio u narodnoj nošnji. Policija nije navela razloge za hapšenja.

Nije bilo razloga za hapšenje, potvrdilo je nekoliko učesnika skupa Našem portalu. Ovo je prvi put da na Gazimestanu, na svečanosti obeležavanja Vidovdana, nije bilo ni jedne zastave Srbije.

Kosovska policija je sa dva drona snimala čitav događaj, ana ulasku u kompleks Gazimestan posetiocima je deljeno uputstvo o pravilima ponašanja u kojem je naglašeno da neče biti tolerisana nikakva obeležja.

Gazimestan Žika

“Privedeno je najviše mladih ljudi i dece. Onaj ko hapsi decu, uhapsio je sebe, on nema nikakvu budućnost. Ne mogu da zaboravim sliku oca kojeg hapse sa ćerkom. Ova slika sa Gazimestana je nesrećna i savršena. Nesrećna zato što pokazuje koliko je ovaj sistem propao, a savršena jer pokazuje koliko je srpska zajednica ugrožena, koliko je u pravu i kako će dočekati svoju slobodu. Ova deca koja su danas pohapšena  na Gazimestanu su slobodni ljudi”, izjavio je za Naš portal predsednik Udruženja novinara Srbije Živojin Rakočević.

“Nije bilo incidenata, nije bilo zastava. Bilo je pesama, koje nikoga nisu povređivale. Ko danas hapsi zbog reči i pesama? Svako ko je danas ovde ponižen je zauvek ovde”, rekao je  Rakočević.

Gazimestan ilarion
Foto: Radio KiM

Vladika novobrdski Ilarion koji je služio parastos zajedno sa mitropolitom Eparhije raško-prizrenske Teodosijem je rekao da Vidovdan “ne čuvamo ljubomorno za sebe” i da je to “retka privilegija koju niko mne može da nam otme na silu, da nam zabrani zavet”.

“Došli smo ovde da postanemo građani Gornjeg Jerusalima. Vidimo da imamo temelje tog nebeskog grada, a oni su u Visokim Dečanima, a carstvo nebesko se, prevedeno na srpski jezik, zove  Pećka patrijaršija”, rekao je vladika Ilarion.

Još uvek nema komentara.

Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme

Ostavite komentar