Tri godine od tragedije u „Ribnikaru“: Dan sećanja, tišine i zajedništva

Jovana Trošić Jovana Trošić
03. maj 2026. 19:20 - 15:44
IMG_8730
Foto: Naš portal

Navršile su se tri godine od nezapamćene tragedije u OŠ „Vladislav Ribnikar“, a današnji dan u Beogradu protekao je u znaku dostojanstvenog sećanja, duboke tišine i zajedničkog bola koji ne jenjava. Od ranih jutarnjih sati, kada su roditelji i građani počeli da se okupljaju ispred „prostora tišine“ u Ulici kralja Milutina, pa sve do večernjeg programa na Tašmajdanu, prestonica je odavala počast deset ugašenih svetova, podsećajući da njihova dobrota i vrlina moraju ostati trajni putokaz čitavom društvu.

Celo dnevni program, koji je obuhvatio komemorativnu šetnju studenata, umetničke radionice na Malom Tašmajdanu i verski pomen u crkvi Svetog Marka, zaokružen je centralnom ceremonijom na Velikom Tašmajdanu. Uprkos  incidentu  koji je uznemirio okupljene, dan je završen snažnim porukama zajedništva i ljubavi, uz potresno obraćanje Nine Kobiljski koje je saželo svu težinu gubitka, ali i neophodnost da se sećanje na nevine žrtve iz „Ribnikara“, Dubone i Malog Orašja čuva kao najsvetija dužnost živih.

 

 

19.20

Završni deo programa kod spomenika Desanki Maksimović

Završni deo programa celodnevnog komemorativnog skupa povodom treće godišnjice masovnog ubistva u beogradskoj Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ održan je kod spomenika Desanki Maksimović na Velikom Tašmajdanu u Beogadu.

Majka jedne od ubijenih devojčica, Nina Kobiljski ocenila je da se traženjem pravde i negovanjem sećanja na nevino stradale prenosi i njihov vrednosni trag koji će „pokazivati put svetlosti i put nade na kojem se uči kako se postaje i ostaje čovek“.

„Plemenitost, hrabrost, drugarstvo, velikodušnost, beskrajnu duhovitost i nežnost. Kada govorimo o gubitku 3. maja 2023. godine nije izgubljeno samo 10 života. Nije samo otrgnut deo duše porodicama i prijateljima, tada je nestalo 10 celih svetova. Sve ono što je moglo nastati i počivati na njihovim vrlinama – njihovi potomci, njihova buduća prijateljstva, njihova dela“, kazala je Kobiljski.

Opširnije u posebnoj vesti

18:05

Među okupljenima i ministar prosvete

Današnjem obeležavanju prisustvovali su i zvaničnici Republike Srbije. Premijer je položio vence u znak sećanja na žrtve, dok je ministar prosvete prisustvovao centralnom programu na Tašmajdanu, pridruživši se okupljenima u tišini i odavanju pošte.

IMG_8766
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković Foto: Savo Šćepanović
18:00

Glavni program današnjeg komemorativnog dana održava se na Velikom Tašmajdanu, u organizaciji Grada Beograda i roditelja stradale dece u tragediji u OŠ „Vladislav Ribnikar“.

Nakon verskog pomena u crkvi Svetog Marka, veliki broj građana okupio se u parku Tašmajdan gde je postavljena bina. Ovo je centralni program u pomen i sećanje na žrtve tragedije koja se dogodila na današnji dan. Roditelji stradale dece poručili su da bol ne jenjava, ali da vreme može doneti svest ljudima kako da nam se ovo više nikada ne ponovi.

Pored govora roditelja nastupili su i članovi dečijeg hora. Govor Nine Kobiljski u odvojenoj vesti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Naš Portal (@nasportal)

16:30

Porodice stradalih, kao i građani, dolaze na verski pomen koji zvanično počinje u 16.30 u crkvi Svetog Marka.IMG_8758

13:58

Premijer Macut odao poštu stradalima u Ribnikaru

DJURO MACUT ODAO POSTU STRADALIMA U OS “VLADISLAV RIBNIKAR”
Beograd, 3.05.2026. – Predsednik Vlade Srbije Djuro Macut polozio je danas, na godisnjicu tragedije u Osnovnoj skoli „Vladislav Ribnikar“, venac i odao postu stradaloj deci i cuvaru ove skole. Foto: BETAPHOTO/VLADA SRBIJE/SLOBODAN MILJEVIC
13:25

Policija: Zgrada sa koje je bačena petarda je prazna

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Naš Portal (@nasportal)

 

Policijski službenici koji su izašli na teren nakon incidenta ispred OŠ „Vladislav Ribnikar“ saopštili su da je zgrada, sa koje je prema tvrdnjama očevidaca bačena petarda, trenutno prazna. Iako okupljeni građani insistiraju na tome da je pirotehničko sredstvo doletelo sa jednog od spratova ovog objekta, policija nakon ulaska u zgradu i provere prostorija u njoj nije zatekla nikoga. Podsećamo, incident se dogodio u trenutku kada su građani odavali poštu žrtvama tragedije iz 2023. godine.

12:45

Bačena petarda sa zgrade na okupljene ispred OŠ „Vladislav Ribnikar“

Tokom održavanja komemoracije i odavanja počasti tragično nastradalima 3. maja 2023. godine, dogodio se incident ispred OŠ „Vladislav Ribnikar“. Sa zgrade tik uz školu, nepoznato lice bacilo je petardu na okupljene građane. Policija je na licu mesta. Građani traže hapšenje odgovornih. Opširnije u posebnoj vesti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Naš Portal (@nasportal)

12:21

Studenti i građani polažu vence u znak sećanja na žrtve

Studenti i građani koji su učestvovali u komemorativnoj šetnji od Pravnog fakulteta do OŠ „Vladislav Ribnikar“, stigli su do zgrade škole i položili vence i cveće u znak sećanja na žrtve.

12:00

Počela je komemorativna šetnja

Studenti i građani uputili su se ka OŠ „Vladislav Ribnikar“. Okupljeni u tišini koračaju ka mestu tragedije kako bi položili cveće i zapalili sveće u znak sećanja na ubijene đake i radnika obezbeđenja.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Naš Portal (@nasportal)

 

11:52

16 minuta tišine za žrtve: Komemorativna šetnja od Pravnog fakulteta do „Ribnikara“

IMG_8729
Ispred Pravnig fakulteta održno je 16 minuta tišine

Ispred Pravnog fakulteta održano je 16 minuta tišine. Nakon tišine, studenti i građani uputiće se u komemorativnu šetnju do OŠ „Vladislav Ribnikar“ kako bi odali počast tragično nastradalima 3. maja 2023. u tragediji u ovoj školi.

 

11:46

Likovni trag na Malom Tašmajdanu u znak sećanja na žrtve

Današnju likovnu i umetničku radionicu na Malom Tašmajdanu organizuje Grad Beograd, a učesnici u realizaciji su radionica „Kako. Ko.“, profesori sa Fakulteta savremenih umetnosti, kao i studenti.

Na prostoru Malog Tašmajdana pre dve godine posađeno je deset japanskih trešanja u znak sećanja na stradale u tragediji koja se dogodila 3. maja 2023. godine u OŠ „Vladislav Ribnikar“. Oko drveća se danas postavlja cveće, a sama stabla se ukrašavaju.

Na današnjoj radionici učestvovaće organizacije, deca i građani koji će ostaviti likovni trag u znak sećanja na žrtve.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Naš Portal (@nasportal)

9:20

Počast žrtvama odali su i predstavnici opozicionog Zeleno-levog fronta, dok prisustvo zvaničnika vlasti na ovom mestu nije zabeleženo.

d0a23c37-f98c-4213-ace6-bdedc7c7a135
Dobrica Veselinović, Radomir Lazović/ZLF Foto: Naš portal
8:30

Roditelji stradale dece u tragediji 3. maja 2023 u OŠ Vladislav Ribnikar stigli su na pomen ispred zgrade škole.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Naš Portal (@nasportal)

 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Naš Portal (@nasportal)

Sudski postupci koji se odnose na odgovornost roditelja maloletnika i dalje su u toku. Prvostepena presuda kojom su bili osuđeni ukinuta je, a suđenje je vraćeno na ponovno odlučivanje. Nadležni sud nastavlja postupak, uz izvođenje dokaza i saslušanja, dok se završne reči očekuju u narednom periodu.

Stručnjaci ističu da je ovaj događaj ostavio dugoročne posledice i predstavlja ozbiljnu kolektivnu traumu, čiji se efekti i dalje osećaju u društvu.

Posebno se naglašava značaj prevencije nasilja, podrške mladima i odgovornosti institucija kako bi se slične tragedije sprečile.

Država je 3. i 4. maj proglasila Danima sećanja na žrtve masovnih ubistava, sa ciljem očuvanja uspomene i podizanja svesti o važnosti zajedništva i bezbednosti.

Još uvek nema komentara.

Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme

Ostavite komentar